okrycia-wierzchnie-outlet
MM6 Maison Margiela...
Cena 652,60 zł -70% Normalna cena 2 175,34 zł
close
close
close
close
okrycia-wierzchnie-outlet
2ND Puffer Płaszcz
Cena 293,93 zł -60% Normalna cena 734,81 zł
close

Nowe Produkty

Nowe Produkty
JAK PRAWIDŁOWO WYBRAĆ ROZMIAR PRZEŚCIERADŁA DO MATERACA?

JAK PRAWIDŁOWO WYBRAĆ ROZMIAR PRZEŚCIERADŁA DO MATERACA?

JAK PRAWIDŁOWO DOBRAĆ ROZMIAR PRZEŚCIERADŁA DO MATERACA?

 

Nie ma nic bardziej niewygodnego niż zwijające się lub zsuwające na podłogę prześcieradło, jednak komfort snu ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. Dobrze dopasowane prześcieradło wpływa nie tylko na komfort jego użytkowania, ale także na piękno sypialni, dlatego dziś pokażemy Ci, jak wybrać prześcieradło w odpowiednim rozmiarze do Twojego materaca.

Na początek pamiętaj, że rozmiary prześcieradeł różnych producentów nieco się różnią, dlatego nie zniechęcaj się, jeśli prześcieradło Twojej marki nie pasuje do wszystkich typów materacy.

 

 

Zakup prześcieradła – o czym warto pamiętać?

 

Z punktu widzenia komfortu użytkowania oraz estetyki wnętrza, bardzo ważne jest przemyślane rozplanowanie sypialni. Aby wyeliminować problemy związane z niewygodnym wypoczynkiem, należy zwrócić dużą uwagę na wybór pościeli, a zwłaszcza prześcieradeł. Prześcieradła odpowiadają przede wszystkim za stworzenie optymalnych warunków do snu oraz bezpośrednio wpływają na wygląd samego pomieszczenia.

 

Jak wybrać rozmiar deski? Ten parametr zależy od wielkości materaca w sypialni. Zanim zaczniesz szukać idealnego modelu, dokładnie zmierz długość, szerokość i grubość (zwaną też wysokością) swojego materaca. Weź również pod uwagę kolor, wzór i rodzaj tkaniny, z której wykonano to posłanie. Kiedy już znasz potrzebne wymiary, możesz z łatwością wybrać najlepsze prześcieradła na wysoki materac lub cieńszy materac. Jak wybrać rozmiar prześcieradła z gumką lub bez?

 

Jak dobrać rozmiar prześcieradła bez gumki?

 

Prześcieradło bez gumki jest najczęściej wybierane ze względu na swoją uniwersalność. Jest wyjątkowo proste do prania, składania i przechowywania, a jednocześnie pozostaje stylowe i daje maksymalny komfort. Musi mieć odpowiedni rozmiar, aby uniknąć nadmiernego zwijania i konieczności częstego prasowania.

Jednocześnie nie należy pomijać bocznych zakładek, które są istotne dla estetycznego ułożenia i trzymania tkaniny na miejscu. Zazwyczaj producenci prześcieradeł poszerzają je o szeroką zakładkę 15-30 cm, aby pasowały na zwykłe łóżko. Jeśli w sypialni znajduje się mebel o dziwnych proporcjach, wybierz prześcieradło na gruby materac. Będzie ono miało większą zakładkę, dzięki czemu nie będzie się rolować ani zsuwać. Jeśli nie możesz zlokalizować odpowiedniego rozmiaru, zazwyczaj dobrym pomysłem jest wybranie nieco większego prześcieradła, które można złożyć pod materacem.

Prześcieradła na typowe rozmiary materacy dostępne są w następujących rozmiarach: 90x200 cm, 120x200 cm, 140x200 cm, 160x200 cm, 180x200 cm oraz 200x200 cm. Jak wybrać prześcieradło w odpowiednim rozmiarze? Najprostszą metodą pokazania tego jest podanie konkretnego przykładu łóżka o wymiarach 180x200 centymetrów. Jeśli materac na Twoim łóżku ma wymiary 180x200 cm, powinieneś zaopatrzyć się w prześcieradło o takiej samej długości i szerokości.

Najczęściej spotykane rozmiary pościeli to: 90x200 cm, 120x200 cm, 140x200 cm, 160x200 cm oraz 180x200. Rozmiar prześcieradła zależy od długości i szerokości materaca. Długość mierzy się od jednego rogu do drugiego; szerokość - od boku do boku. Jeśli łóżko ma dwa lub więcej materacy o różnych długościach i szerokościach, może być konieczne kupienie kilku zestawów prześcieradeł w różnych rozmiarach, aby pasowały do wszystkich rodzajów łóżek. W takim przypadku należy wybrać zestaw dla każdego rodzaju - na przykład: standard (60 x 200), queen (80 x 200) i king (100 x 200). Istnieje również możliwość zakupu pojedynczych sztuk w różnych rozmiarach, jeśli chcemy, aby były indywidualnie dopasowane.

 

 

 

Jak wybrać odpowiedni rozmiar prześcieradła do mojego łóżka?

 

Wybór odpowiedniego rozmiaru prześcieradła do łóżka to trudny proces. Aby uzyskać świetne dopasowanie, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Prześcieradło powinno być wybrane po dokładnym zmierzeniu materaca. Obejmuje to nie tylko jego długość i szerokość, ale także wysokość, która wpływa na to, jak ogromny zapas będzie potrzebny. Prześcieradło musi być dobrze dopasowane, aby nie spadało z materaca lub nie powodowało bolesnych pofałdowań. Rozmiar prześcieradła jest zazwyczaj dopasowany do rozmiaru materaca. Na przykład, jeśli materac ma wymiary 160x200, zaleca się zaopatrzyć w prześcieradło w tym samym rozmiarze. Jeśli jednak grubość materaca jest większa, lepiej zaopatrzyć się w większe prześcieradło 180x200, które całkowicie otuli materac i nie będzie się z niego zsuwać.

 

Jak prawidłowo wybrać prześcieradło z gumką?

 

Niewątpliwie to właśnie prześcieradła z gumką są najchętniej wybierane przez użytkowników. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ takie prześcieradło zapewni śpiącemu maksymalny komfort, a jednocześnie pozytywnie wpłynie na estetykę samego łóżka. Dzięki gumce możemy je łatwo założyć, aby nie zsuwało się na łóżko. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które śpią niespokojnie. Należy jednak pamiętać, że trudniej jest dopasować odpowiedni rozmiar prześcieradła z gumką niż tego bez. Na szczęście producenci odciążają klientów z problemu prześcieradeł z gumką. Najczęściej na opakowaniu podają oni wymiary łóżka, na które prześcieradło pasuje. Dlatego jeśli nasze łóżko ma standardowy rozmiar, to bez problemu możemy przymocować do niego prześcieradło z gumką. Natomiast jeśli mamy łóżko o niestandardowych wymiarach, musimy pamiętać o jednej zasadzie - w takim przypadku lepiej użyć prześcieradła o większym rozmiarze. Choć wydaje się ono zbyt szerokie, to jednak zakrywa cały materac i nie zwija się w nocy. Prześcieradła elastyczne, zwłaszcza te duże, jak 220x200, mogą być nieco trudne do zmieszczenia na dużym materacu. Czasami może być konieczne, aby zrobiły to dwie osoby. Wszystko to jednak zostanie zrekompensowane spokojnym i wygodnym snem na prześcieradle, które się nie zwija.

Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie prześcieradło wybrać: z gumką czy bez?

 

Główną zaletą prześcieradła z gumką jest możliwość dopasowania jego rozmiaru do materaca. Standardowy rozmiar dla łóżka typu king-size to 220x200 centymetrów, ale jeśli zdarzy się, że nasz materac będzie większy lub mniejszy, bez problemu możemy założyć większy lub mniejszy rozmiar. Przykładowo, jeśli zakupiliśmy łóżko queen-size i chcemy użyć prześcieradła w dużym rozmiarze (220x240), to nie będziemy mieli żadnych problemów, ponieważ pomiędzy dwoma sąsiadującymi prześcieradłami zawsze będzie wystarczająco dużo miejsca, abyśmy mogli to zrobić. Z drugiej strony, jeśli nasze łóżko ma tylko jedną stronę (łóżko małżeńskie) i potrzebujemy do niego tylko jednego prześcieradła (np. 200x220), to nie będzie problemu ze zmieszczeniem tylko jednego prześcieradła bez gumki. Dlatego tego typu prześcieradła są bardzo wygodne, gdy używamy ich jako podkładów do spania. 

Kolejną zaletą jest to, że pozwalają nam one na częstszą zmianę prześcieradeł niż te bez gumki. Powód, dla którego tak się dzieje jest prosty - gdy zaczniesz używać takich prześcieradeł, szybko zorientujesz się, o ile łatwiej jest je wyprać w porównaniu z tymi bez gumki! Jeśli jeszcze nie wiesz co mam na myśli mówiąc o ich praniu - przeczytaj mój artykuł o tym jak często należy wymieniać poszewki na poduszki . Ponadto, tego typu prześcieradła są łatwe w obsłudze i przechowywaniu, ponieważ nie wymagają składania ani prasowania po każdym użyciu; wszystko, czego potrzebują, to trochę czasu, aby ich kształt i właściwości zachowywania kolorów stały się silniejsze, dzięki czemu zachowują swój pierwotny wygląd.

 

Jak prawidłowo dopasować prześcieradło bez gumki?

 

Pomimo wielu zalet prześcieradeł elastycznych, wiele osób nadal chętnie kupuje prześcieradła bez gumek. Najpopularniejszym rodzajem takich produktów są prześcieradła bawełniane. Prezentują się one bardzo elegancko, a dodatkowo łatwo je rozłożyć czy wyprać. Wybór zasłon bez gumki powinien opierać się na zasadach podobnych jak w przypadku zasłon z gumką. Należy zatem wziąć pod uwagę wymiary materaca i ewentualne zakładki. Można przyjąć, że prześcieradło bez gumki powinno mieć około 25 cm przestrzeni do zawijania się pod materacem. Jeśli ma jej zbyt mało, może się przemieszczać, co znacznie obniży komfort snu. Zbyt duża narzuta też nie jest dobra, bo trudno będzie takie prześcieradło zawinąć pod materac.

 

 

 

Jak dobrać rozmiar prześcieradła na wersalkę lub narożnik?

 

Wybór prześcieradła na sofę lub narożnik może być nieco trudniejszy. W takiej sytuacji musimy najpierw sprawdzić, czy mamy nieograniczony dostęp do wszystkich zakamarków łóżka. Następnie mamy do wyboru prześcieradła z gumką lub bez. Jeśli jednak nie ma możliwości założenia gumki z obu stron, załóż prześcieradło bez gumki. W tym celu musimy dokładnie zmierzyć powierzchnię spania i zaokrąglić uzyskane liczby, np. w przypadku rozkładanej sofy o powierzchni spania 125x185 cm lepiej kupić prześcieradło 140x200. Oczywiście do tak zwanej zakładki trzeba dodać kilka centymetrów. W ten sposób prześcieradło pokryje nie tylko przestrzeń łóżka, ale także jego wysokość. Wybierając prześcieradło na sofę lub narożnik warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonana. Jeśli nie możemy dotrzeć do wszystkich zakamarków, powinniśmy zdecydować się na prześcieradła wykonane z bardziej samoprzylepnych materiałów, takich jak frotte czy jersey.

Zarówno pościel, jak i prześcieradła mają ogromne znaczenie dla komfortu naszego snu. Ich staranny dobór sprawia, że ​​po nocy czujemy się zrelaksowani i wypoczęci.

 

Zostaw odpowiedź